Dnes má svátek: Zdislava Zítra: Robin
csendesk

Napsali o nás v novinách

Sedlnice si připoměly významného básníka

Asi nejvýznamnějšího německého romantického básnika, Josefa von Eichendorffa, si připoměli v sobotu v Sedlnicích. Letos je to 150 let od chvíle kdy zemřel.

Vzpomínka na "Básníka tří srdcí", jak Eichendorffovi přezdívali, začali již odpoledne u zámečku, který básník kdysi vlastnil. V tamním parku bylo možno spatřit ležení historických vojsk, která nešetřila různými ukázkami.

Vyvrcholení přišlo večer. Od parku vyrazil mnohočetný průvod vojáků i sedlnických obyvatel s loučemi, který zamířil na hřbitov. Tam před hrobem básníkovy neteře Helene von Eichendorff k lidem promluvil sedlnický farář Karel Doležal i starosta Sedlnic František Jordánek, jenž oceňoval atmosféru pochodu s loučemi na hřbitov. "Myslím si, že se nemáme za co stydět. Něco takového se asi málokde vidí," poznamenal starosta.

On i další účastníci se poté vydali zpět do zámeckého areálu, kde u památníku, Eichendorffovi složeného s bludných kamenů, připoměli jeho slávu a život německý profesor Friedrich Goedeking a Jan Číp, pracovník muzea Novojičínska. "Když Eichendorff přijížděl do Sedlnic na svou letní dovolenou, obyvatelé a sedláci jej vítali průvodem," připoměl oblíbenost básníka Číp.

Eichendorff se narodil 1788 v Lubovicích u Ratiboře v Polsku. Nastoupil katolické gymnázium ve Wroclavi, kde se seznámil s díly Goetha a Schillera, což jej inspirovalo do budoucna. V roce 1813 oblékl uniformu, táhl proti Napoleonovi a absolvoval i vítězne tažení v roce 1815. Po válce působil v pruských státních službách. V roce 1844 odešel na vlastní žádost do penze a začal se plně věnovat literární práci. "V té době navštěvoval i Sedlnice, kde nacházel odpočinek a inspiraci v přírodě. Sedlnicím věnoval několik básní," uzavřel Číp svůj proslov, po němž následovaly čestné salvy, doprovázené ohňostrojem.

Josef von Eichendorff zemřel 26.listopadu v Nise. V češtině vyšla jeho poslední kniha v roce 1988 pod názvem Šálení podzimu.

  • Přečteno: 10211
Nahoru