Dnes má svátek: Ester
csendesk

Sdružení za rozvoj kultury a sportu obce Sedlnice

logo sdruzeni

 

Již přes rok se snaží v občanech naší obce vyburcovat občanskou pospolitost nové občanské sdružení pod vše říkajícím názvem Sdružení za rozvoj kultury a sportu obce Sedlnice. Jedná se o to, aby občané, spolky a sdružení v obci sice přicházeli se svými nápady (projekty), ale také si je sami též realizovali. Přitom nově utvořený subjekt může toto zastřešit. Poradí, jak získat na realizaci nápadu finance, mediálně ho podpoří, popřípadě iniciuje občany k výpomoci na tomto projektu.

Jde tu i o to, aby se peníze na různé iniciativy nečerpaly z obecního rozpočtu a šetřila se tak obecní kasa. Pro tento účel je občanské sdružení řádně zaevidováno u ministerstva vnitra ČR, má svůj účet a také skupinku lidí, se kterými se můžete kontaktovat. Centrum sdružení najdete v KIC Sněženka. Kontaktní osoby jsou Josef Odstrčil (vedoucí KIC), Lenka Šimurdová (referentka a knihovnice KIC), Růžena Marková a Petr Oleják (TJ oddíl kopané).

Není jednoduché v naší obci budovat jakoukoliv formu občanské sounáležitosti, neboť aktivní lidé se hlásí maximálně ke spolkům zabývající se určitým záměrem, jdoucí si za svým. Jiným iniciativám se nevěnují a ani je nezajímají. Možná nové sdružení pomůže přehodit výhybku myšlení mnohým z nás a stanou se alespoň ve skrytu duše a na jistou dobu sedlnickým patriotem. Pokud se tento patriotizmus v občanech zakoření napořád, může to přinést plody právě Sedlnicím samotným. A první výsledky se již dostavují-

Sdružení je již schopno, alespoň nárazově před akcemi, svolat zástupce spolků a vést s nimi dialog. Pokouší se je zapojit do společných projektů. Mezi takové patří například Cena Miroslava Moravce, na které se podílejí spolky napříč kulturně-sportovním spektrem obce. Sehnalo i finance na její uspořádání. Sdružení si vzalo také za své pokračovat v odhalování zbytků Eichendorffova domečku u Josefova dubu. 

Josef Odstrčil, vedoucí KIC Sněženka

 

Vytisknout E-mail